[start]  [koniec]

1.    Dyżur jest integralną częścią procesu dydaktyczno - wychowawczego szkoły i wchodzi w zakres obowiązków nauczyciela.

2.     Plan dyżurów nauczycielskich układa wicedyrektor szkoły.

3.     Dyżur obowiązuje wszystkich pedagogicznych pracowników szkoły.

4.     Nadrzędnym celem dyżurów jest zapewnienie uczniom bezpieczeństwa podczas przebywania w szkole.

5.     Miejscem dyżurów są:

-         Korytarze

-         klatki schodowe

-         boisko szkolne (podczas zajęć szkolnych i przerw odbywających się na terenie boiska i terenów przyległych).

-         Szatnie

-         sanitariaty

a)     Dyżury nauczycielskie obejmują wszystkie zajęcia od początku do ich zakończenia.

b)    Dyżur przed pierwszą godziną lekcyjną zaczyna się od godz. 7.45 do momentu zakończenia lekcji.

c)     Każdy nauczyciel zobowiązany jest zapoznać się z harmonogramem dyżurów oraz każdą kolejną jego zmianą (harmonogram dyżurów znajduje się w pokoju nauczycielskim).

d)    Zastępstwa dyżurów za nieobecnych nauczycieli wyznacza wicedyrektor odnotowując ten fakt w księdze zastępstw.

e)     Nauczyciel przejmujący zastępstwo dyżurów za nieobecnego pracownika zobowiązany jest do podpisania tego faktu w księdze zastępstw.

f)     Z dyżurów zwolnieni są: dyrektor, wicedyrektor, pedagog szkolny, logopeda, wychowawcy świetlicy szkolnej, bibliotekarz.

OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA DYŻURUJĄCEGO

Nauczyciel pełniący dyżur odpowiada za :

1.     Bezpieczeństwo dzieci w rejonie dyżurowania; niedopuszczenie do: niebezpiecznych zabaw, biegania po schodach, używania przez uczniów wobec siebie przemocy fizycznej i słownej, samowolnego opuszczania przez uczniów terenu szkoły i innych niebezpiecznych zachowań.

2.     Dąży do wyeliminowania sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu uczniów, wydaje zakazy i egzekwuje ich wykonanie przez uczniów.

3.     Nauczyciel dyżurujący pełni dyżur w sposób aktywny, nie zajmuje się sprawami postronnymi jak: przeprowadzenie rozmów z rodzicami oraz wykonywanie innych czynności, które przeszkadzają w rzetelnym pełnieniu dyżurów.

4.     Nauczyciel nie może pod żadnym pozorem zejść z dyżuru bez ustalenia zastępstwa i poinformowania o tym fakcie dyrektora lub wicedyrektora szkoły.

5.     Nauczyciel w czasie pełnionego dyżuru ma obowiązek zgłosić dyrektorowi lub wicedyrektorowi zauważone zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły, których nie jest sam w stanie usunąć.

6.     Każdy nauczyciel zgłasza natychmiast dyrekcji szkoły fakt zaistnienia wypadku i podejmuje działania zmierzające do udzielenia pierwszej pomocy i zapewnienia dalszej opieki poszkodowanej osoby.

Nauczyciel kończący lekcje z klasą nie może pozostawić uczniów dopóki nie pojawi sie nauczyciel pełniący dyżur w danym rejonie szkoły.